Patron Szkoły

pap2 pap pap1

 

Święto Patrona Szkoły

        W tradycję naszej szkoły wpisały się coroczne obchody Święta Patrona. W tym roku to Święto, jedno z najważniejszych dla społeczności szkolnej, obchodzono 15 października, w przeddzień 30 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na tron papieski.

        Był to dzień inny, niż zwykle. Rozpoczął się udziałem uczniów i nauczycieli we Mszy św. w kościele parafialnym, odprawianej w intencji uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły przez ks. Kazimierza Marka proboszcza parafii. Do kościoła licznie przybyli również rodzice uczniów. Uroczysty charakter nabożeństwa podkreślała obecność pocztu sztandarowego szkoły.

Później, pod opieką wychowawców, dzieci przemaszerowały do szkoły, gdzie odbywała się dalsza część obchodów.

        Szkoła przywitała dzieci odświętnie udekorowana flagami biało-czerwonymi i żółto-białymi. Korytarze szkolne przyozdabiały barwne prace plastyczne, wykonane przez uczniów na konkurs o tematyce papieskiej. Najpierw było bardzo uroczyście. Wystąpił poczet sztandarowy, odśpiewano hymn szkoły. Dzieci bardzo poważnie podchodziły do wydarzeń, których były uczestnikami. Cisza i skupienie towarzyszyły delegacji uczniów, która zapalała znicze pod tablicami pamiątkowymi i przed wizerunkiem Jana Pawła II na szkolnym korytarzu.

        Nieco swobodniejszy charakter miała część artystyczna. Uczniowie przedstawili ciekawy montaż słowno-muzyczny, w którym językiem poezji i muzyki wspominali postać wielkiego Patrona. Wszyscy uczniowie aktywnie włączyli się w ten spektakl z zapałem śpiewając znane pieśni.

        Emocji dostarczył quiz przeprowadzony po zakończeniu części artystycznej. Przedstawiciele wszystkich klas odpowiadali na pytania dotyczące życia i nauki Jana Pawła II. Dzieci były świetnie przygotowane i zespoły z zacięciem rywalizowały. Niewiele było pytań, na które nie potrafiłyby poprawnie odpowiedzieć. Gorącym aplauzem nagrodzono szczególnie małych pierwszoklasistów, które popisując się swoją wiedzą o Papieżu, w niczym nie ustępowały starszym o kilka lat uczniom.

        Na zakończenie pani dyrektor podziękowała dzieciom za wysiłek, jaki włożyły w przygotowanie się do konkursów. Nagrodzeni uczniowie nie kryli dumy i radości.

Ten dzień, wolny od zwykłych zajęć, był dla uczniów wspaniałą lekcją wychowania i patriotyzmu.

Elżbieta Koziara