Artykuł

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.  Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci. W naszej szkole główne obchody tego dnia miały miejsce 22 listopada i były połączone z obchodami Dnia Życzliwości.

W klasach I-III odbyły się lekcje o prawach dzieci z różnych stron świata ze zwróceniem szczególnej uwagi na różnice w ich respektowaniu przez państwa tzw. Trzeciego Świata. Podsumowaniem zajęć jest wykonanie przez uczniów gazetki umieszczonej na korytarzu głównym, mającej na celu ukazanie „równości” dzieci wszystkich kontynentów. Ponadto uczniowie klas I-III losowali zadania do wykonania „losowe czyny życzliwości”, które miały na celu zmotywować do okazywania życzliwości na co dzień.

Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w akcji – dokończ sentencje. Celem było wspólne wymyślanie zakończeń zdań w sposób jak najbardziej oryginalny i kreatywny. Wszystkie klasy wspaniale wywiązały się z tego zadania.

Bardzo ważne jest, aby być świadomym, że należy być życzliwym nie tylko w święta, ale również na co dzień, ponieważ warto jest traktować innych tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.  

Pedagog
Jadwiga Rataj