Wycieczka

17 listopada uczniowie z klasy 4, 5, 6 i 7 pod opieką nauczycieli wyjechali na wycieczkę do Rzeszowa. Celem było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej oraz obejrzenie w Kinie Helios filmu „Emotki”.

Po wyjściu z autobusu wszyscy udali się do Galerii Rzeszów, by w kinie obejrzeć film „Emotki”. Następnie pieszo poszli do Rynku. Przeszli przez Ogrody Bernardyńskie, mijając po drodze  Pomnik Walk Rewolucyjnych. Później, idąc wzdłuż ulicy  3-go Maja dotarli do Pałacu Lubomirskich. Następnie przeszli wzdłuż murów Zamku Królewskiego. Zobaczyli budynek Radia Rzeszów, budynek Kurii Diecezjalnej i Kościół p.w. Świętego Krzyża.                W Rynku obejrzeli studnię, pomnik Tadeusza Kościuszki i Ratusz. Na końcu udali się do rzeszowskich podziemi. Niezapomniane wrażenie wywarł widok tajemniczych, piwnic                   i korytarzy, budowanych latami przez mieszkańców Rzeszowa. W niektórych znajdowały się pomieszczenia gospodarcze – sklepy tzw. ziemne, magazyny i zakłady produkcyjne.

            Zwiedzanie rozpoczęli od obejrzenia obrazu Rzeszowskiego Rynku z przełomu XIX i XX wieku znajdującego się  przy wejściu. Następnie przechodzili m.in. Korytarzem Herbowym, Komorą Łukową, Drogą Kupców, przeciskali się najwęższym miejscem na trasie – Lochami Tatarskimi (szerokość 70 cm),  byli w Piwnicy Miodowej i  Piwnicy Rzeszowskich. W korytarzu herbowym umieszczone zostały herby dawnych właścicieli Rzeszowa, herby ziem i województw, na terenie których położone było miasto, wreszcie herby miasta Rzeszowa. Duże zaciekawienie wywołał fragment średniowiecznego pomieszczenia ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym i oknem, które kiedyś było pomieszczeniem mieszkalnym. Atrakcyjności piwnic dopełniła ekspozycja historyczno-edukacyjna, na którą składają się m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, wystawa ceramiki użytkowej i ceramicznych zabawek, obrazująca, z jakich naczyń i przedmiotów codziennego użytku korzystali dawni mieszkańcy Rzeszowa.

Wycieczka mimo deszczowej pogody była udana.

R. Dyło-Skiba